štěnice domácí
štěnice postelová

Štěnice domácí (Cimex lectularius)

Hubení štěnice domácí není vůbec snadné!

Štěnice domácí nebo i postelní jak ji nazýváme, je odolný obtížný noční hmyz, který se živý krví a parazituje zejména na lidech. V několika posledních letech se výskyt štěnic rapidně zvýšil, což je to dáno zejména větší migrací lidí po celém světě. Lidé si přivezou štěnice například z hotelu nebo penzionu, kde jim během pobytu vleze do zavazadla, ale můžeme si je přinést dokonce i z prostředků hromadné dopravy.

Jak štěnice vypadá? Dospělci mají oválné tělo žlutohnědé barvy někdy až do červenohnědé, o délce do 5 mm, dožívají se až 1,5 roku a dovedou až 1 rok hladovět. Samičky kladou za život 300 - 500 vajíček, které jsou bílé barvy, asi 1 mm velké, a cca po dvou týdnech se z nich líhnou jedinci. Svého hostitele vyhledává pomocí tepelných senzorů a oxidu uhličitého, který vydechujeme do okolí. Štěnice domácí je velmi odolný hmyz, který může zahubit i mráz, avšak minimálně -18°C, jemuž je vystavena několik hodin. Štěnice mají pět vývojových stádií od vajíčka až k dospělci, proměna nedokonalá. Žijí v koloniích a přes den jsou ve svých úkrytech. Kousnutí štěnice si lze velice snadno zaměnit se štípnutím komára, proto její objevení v domácnosti trvá nějaký čas, za který je schopna se zabydlet ve své skrýši a patřičně se rozmnožit.

Kousnutí štěnice. Kouše v noci zejména mezi 4-6 hodinou ranní a nejčastěji kousne třikrát. Sání krve probíhá až 8 minut. Štěnice kouše hlavně na odkrytá a holá místa pokožky (obličej, ruce, nohy). Potom co se nasaje krve, zaleze zpět do své skrýše. V těsné blízkosti svého ukrytu, ještě než se schová, rozeseje svoje výkaly, hnědočerné barvy. Výkaly štěnic domácích jsou ještě kromě svlečků, hlavní indicií jejich přítomnosti v bytě.

Hubení štěnic je náročný úkol, vzhledem k jejich rezistenci (odolnosti) na některé insekticidy. Rozhodně nedoporučujeme stříkání štěnic různými běžně dostupnými prostředky ve spreji, které dostanete koupit v drogerii, tím nastane pouze efekt, že štěnice nevyhubíte, nýbrž se rozprchnou ze stávající kolonie ve které žijí, do celého bytu, kde si najdou nové skrýše a vyhubení je tak daleko náročnější. K hubení štěnic si raději přizvěte odborníky, kteří mají s tímto obtížným hmyzem letité zkušenosti.

Foto štěnic:

Jak vypadá štěnice

jak vypadá štěnice

Štěnice domácí

štěnice domácí

Štěnice postelová

štěnice postelová

Cimex lectularius

cimex lectularius

Štěnice kousnutí

štěnice kousnutí

štípance od štěnic

štípance od štěnic