Blecha obecná, psí, kočičí - popis
Druhy blech:
- blecha obecná-lidská (Pulex irritans)
- blecha psí (Ctenocephalides canis)
- blecha kočičí (Ctenocephalides felis)
- blecha morová (Xenopsylla cheopis)
- blecha písečná (Tunga penetrans)
Blechy jsou rozšířené po celém světě a patří mezi přenašeče závažných chorob. Počet známých druhů je asi 2200, ale u nás se vyskytuje jen 90 druhů. Všichni dospělí jedinci se živí krví na teplokrevných obratlovcích. Blechu najdeme v domácnosti zejména u člověka, psa a kočky.
Jak vypadá blecha? Dospělci mají žlutou až hnědočernou barvu těla, které je ze stran zploštělé, tvořen články, s dominantně velkým zadečkem a má dobře vyvinuté skákavé nohy . Nejrozšířenější je blecha kočičí, psí a obecná, její velikost je 2 - 8 mm a dokáže doskočit až 35 cm. Proměna dokonalá. Sají krev na více druzích hostitele. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá 4 - 6 týdnů a samička klade až několik set oválných 0,5 mm dlouhých vajíček bílé barvy, během svého maximálně ročního života.
Jaké nemoci blecha přenáší? Blechy mohou přenášet některá závažná onemocnění jako je mor, tularémie a mohou být i hostitelem tasemnic a dále je přenášet. Morová onemocnění mají dvě formy, jedná se o mor dýmějový a septický neboli plicní. Plicní mor se přenáší i kapénkovou infekcí. Dýmějový mor se projevuje otokem mízních uzlin zejména v tříslech a podpaží, které následně pokračuje zánětem kůže. Tímto morem je možné se nakazit po kontaktu s blechami, které se vyskytovaly především na krysách. Tularémii způsobuje bakterie Francisella tularensis a postihuje především zajíce, hlodavce ale je přenosná i na člověka. Příznakem tularémie je horečka a celková slabost. Při poranění a vniknutí bakterie kůží dochází k pomnožení a vzniká vřed a zánět kůže. Postupně dochází k zánětu lymfatických uzlin a lymfatických cév. Dospělá blecha bývá mezihostitelem vývojového stádia tasemnice psí a pokud ji pes pozře při vykusování srsti, vyvine se dospělá tasemnice. Při napadení psa blechami vhodné zvážit i možnosti odčervení.
Hubení blech není jednoduchý úkol. Většinou je přinese domácí mazlíček, pes nebo kočka. Prvotně je třeba odblešit vašeho mazlíčka pomocí pipet proti parazitům, šamponu nebo antiparazitního obojku. Druhá a zcela zásadní věc je velmi pečlivý úklid (luxování), aby se blechy zbytečně nepřemnožily. Třetí, nejdůležitější a zároveň poslední fází je provést celoplošný dezinsekční postřik. Používáme profesionální postřiky, které zahubí všechna vývojová stádia.